Detail aktivity

Bazén

Zpět

Parametry aktivity

Autor: Eva Oulická (Gymnázium a SOŠe, Vimperk, Pivovarská 69)
Postižení: 1
Zachránci: 7 - 10
Čas na přípravu: více než 10 minut
Čas na realizaci: 15 - 20 minut
Téma: úraz
Klíčová slova: pád, bezvědomí, úraz
Místo realizace: venku
Zařazení do výuky: praktika, program kurzu

Pomůcky pro přípravu etudy (vč. maskování figurantů)

Vhodný rámec pro realizaci etudy

Koupaliště – venkovní bazén, kolem bazénu mokrý kluzký povrch, nedaleko bufet s prodejem nápojů. Kousek od bazénu bude cedule BUFET.

Okolo bazénu jsou na lehátkách nebo osuškách návštěvníci koupaliště. Na viditelném místě je cedule s nápisem POZOR KLUZKÝ POVRCH.

Na kluzké ploše leží „postižený“.

Instrukce pro figuranty

1. figurant (postižený) – leží v plavkách na zádech u bazénu, je v bezvědomí, ale dýchá. Nereaguje na oslovení, ani na bolestivé podněty. Asi po 5 minutách se začne probírat, je zmatený, rozhlíží se, po chvíli se pokouší vstát a odejít, ale není agresivní, pouze umíněný, tvrdí, že mu nic není, pořád je trochu zmatený. Když ho zachránci přimějí, aby ležel nebo seděl, je spavý.

2. figurant (zmatkař) – za každou cenu chce uložit postiženého do stabilizované polohy, protože absolvoval kurz první pomoci a tuto polohu si dobře pamatuje.

3. figurant (flegmatik) – tvrdí, že postiženému nic není, je pouze opilý, protože ho viděl v bufetu, jak pije pivo. Když se postižený probere, flegmatik doporučuje, ať ho nechají jít, vždyť to jen trochu přehnal s alkoholem.

4. figurant (nejistý) – čichá k postiženému a říká, že opravdu je cítit alkohol a asi to nebude nic vážného.

Další účastníci dělají lidi u bazénu. Ti viděli, že postižený uklouzl a upadl, a sdělí to, pokud se jich zachránci zeptají.

Autorské řešení

Zachránci:

Poznámky

Přílohy

Žádné přílohy