Detail aktivity

Velká přestávka

Zpět

Parametry aktivity

Autor: Hana Císařová (Gymnázium, SOŠE a SOU Kaplice)
Postižení: více
Zachránci: 4 - 6
Čas na přípravu: 5 - 10 minut
Čas na realizaci: 10 - 15 minut
Téma: úraz
Klíčová slova: hysterie, otřes mozku, zlomenina, tržná rána
Místo realizace: v místnosti
Zařazení do výuky: praktika, program kurzu

Pomůcky pro přípravu etudy (vč. maskování figurantů)

Vhodný rámec pro realizaci etudy

Přestávka – 2 žáci sedí na lavici – dochází k pošťuchování, hádce, popřípadě honičce (dle uvážení figurantů a lektora) – jeden ze žáků padá a uhodí se hlavou o hranu lavice – dopadá na zem a levou ruku má pod tělem. Zůstává asi 20 sekund ležet na zemi. Poté se probírá a začíná sténat. Stěžuje si na bolest hlavy a až na dotaz od zachránců, zda ho nebolí ještě něco jiného, upřesňuje bolest ruky – konkrétně levého zápěstí. Přibíhá spolužačka a začíná ječet, že mu teče krev z hlavy. Další spolužák nevhodně komentuje událost a začíná ji natáčet na mobil.

Instrukce pro figuranty

1 – zraněný – Po pádu na hranu lavice zůstává asi 20 sekund ležet na zemi. Poté se probírá a začíná sténat. Stěžuje si na bolest hlavy. Reaguje trochu zpomaleně, ale vše si pamatuje a komunikuje. Až na dotaz zachránců, zda ho nebolí ještě něco jiného, upozorní na bolest ruky. Zachránci se musí zeptat popřípadě ruku vyšetřit – pak až upřesňuje bolest v levém zápěstí.

2 – spolužačka – Ječí, že spolužák krvácí a určitě vykrvácí. Přidává komentáře o tom, jaký to je průšvih, že všichni dostanou důtku ředitele školy, nepojedou na školní výlet atd. Ona za nic nemůže a ať nikdo se spolužákem nic nedělá, hlavně ať se to neříká učitelům. Chce ránu na čele zraněného zamaskovat make-upem. Když jí to nedovolí, několikrát důrazně zopakuje, že ve třídě nezůstane a že jde domů – pokud ji zachránci nechají – odchází ze třídy.

3 – spolužák – Komentuje situaci jako dobrý film a začíná to nahrávat na mobil.

4 – spolužák – Ten, který strčil a zranil spolužáka – sedí zkroušeně na židli a nic nedělá, nikam neodchází, může začít plakat.

Autorské řešení

Poznámky

Přílohy

Žádné přílohy