Detail aktivity

Snowboarďáci

Zpět

Parametry aktivity

Autor: Juliana Novotná (SZŠ Tábor)
Postižení: 2
Zachránci: 4 - 6
Čas na přípravu: více než 10 minut
Čas na realizaci: 10 - 15 minut
Téma: úraz při zimních sportech
Klíčová slova: zimní sporty, tržná rána, pád, bezvědomí, úraz, krvácení
Místo realizace: v místnosti, venku
Zařazení do výuky: praktika, program kurzu

Pomůcky pro přípravu etudy (vč. maskování figurantů)

Maskovací kufr, lékárnička, snowboard, lyže.

Vhodný rámec pro realizaci etudy

Při dojezdu do fronty na vlek (schodiště) dojde ke srážce lyžaře a snowboardisty. Jsou tam 4 lidé, z toho 2 zranění, jejich kamarádi se snaží pomoct, ale spíš zmatkují. Zraněný lyžař sedí na schodišti nahoře, silně krvácí z rány na ruce, naříká. U něj křičící kamarád/ka. Druhý postižený leží opodál pod ním, je v bezvědomí, má snowboard na nohou, je bez čepice. U něj poskakuje trochu hystericky kamarád/ka, volá o pomoc.

Instrukce pro figuranty

Figurant č. 1: Lyžař, při nárazu stojící, (v tu chvíli bez rukavice) bude ležet na zemi, řezná rána na předloktí v oblasti zápěstí silně krvácí, je způsobená hranou snowboardu a vypadá hrozivě. Postižený je dezorientovaný, drží se za ruku, nechápe, co se stalo.

Figurant č. 2: Lyžařův kamarád/ka, snaží se pomoci, ale dělá se mu špatně z krve, křičí, že z rány stříká krev, nadává na snowboardisty.

Figurant č. 3: Snowboardista začátečník, nezvládl rychlost při dojezdu k vleku, po pádu (při kterém přejel ruku č. 1) spadl na záda a hlavou narazil na led, neměl helmu. Teď je v bezvědomí, dýchá, ale na hlavě má nejspíš bouli (hematom) a může mít i vnitřní zranění.

Autorské řešení

Poznámky

Přílohy

Žádné přílohy