Detail aktivity

Lyžníci

Zpět

Parametry aktivity

Autor: Petr Nývlt (Gymnázium Pierra de Coubertina Tábor)
Postižení: 1
Zachránci: 1 - 3
Čas na přípravu: 5 - 10 minut
Čas na realizaci: 10 - 15 minut
Téma: úraz při zimních sportech
Klíčová slova: zimní sporty, zlomenina, úraz, ošetření
Místo realizace: v místnosti, venku
Zařazení do výuky: praktika, program kurzu

Pomůcky pro přípravu etudy (vč. maskování figurantů)

Sjezdové lyže, oteplovací kalhoty, přeskáče, bunda, lyžařské hole, helma na lyže, brýle.

Vhodný rámec pro realizaci etudy

Pro venkovní variantu (vnitřní variantu uzpůsobit podmínkám místnosti – třídy):

Nejlépe situovat etudu do svažitého terénu, pokud možno pod zlomem terénu, nebo zatáčky, aby šlo simulovat nepřehledné místo při jízdě shora.

Oblečený figurant leží na zemi po pádu. Nohy jsou v nepřirozené poloze, na jedné noze je upnuta lyže. Druhá lyže je 20 m nad místem pádu. Hole má lyžař navlečené na rukou, částečně si na nich leží. Helmu má na hlavě, brýle přes obličej. Na svahu jsou přítomni i další lyžaři.

Akce začíná tím, že výše jedoucí sjezdař vidí pád lyžaře níže a okamžitě k němu přijíždí. Pokud je etuda situována do reálných podmínek, je potřeba dbát na bezpečnost, zejména aby přijíždějící lyžař nezranil ležícího figuranta.

Instrukce pro figuranty

Figurant 1

Zaujme po pádu polohu podle výše uvedeného popisu. Po příjezdu zachránce/zachránců chvilku nereaguje (cca 15 vteřin), poté se snaží pohnout (10 vteřin), ale nejde mu to, leží si na holích, které má na rukou, a zároveň jej bolí noha, na které má upnutou lyži. Během této doby nereaguje na dotazy zachránců. Poté zjišťuje, že to sám nezvládne a začíná komunikovat se zachránci. Stěžuje si na stále se zvyšující bolest nohy nad přeskáčem. Nemůže vstát ani s pomocí, jakýkoliv pohyb nohy je velice bolestivý. Nejlépe mu je vleže na zemi s hlavou mírně nad úrovní nohou. Obě nohy může ohnout v koleni s mírnou bolestivostí té v lyži, bolest se koncentruje na pohyb s nohou v místě lyžáku.

Figurant 2

Náhodný lyžař je ochoten spolupracovat se zachránci podle instrukcí. Sám se neangažuje.

Figurant 3

Náhodný lyžař, který radí sundat za každou cenu lyžák a kalhoty, aby se vidělo, co to je, postavit zraněného a odnést ho mimo sjezdovku. Je vlezlý a „chytrý jako rádio“.

Autorské řešení

1. zachránce bez figurantů 2 a 3.

Je-li přítomen ochotný a spolupracující lyžař (figurant 2), necháme ho zabezpečit místo nehody a zavolat první pomoc. Poté hlídá, aby do zachraňujících a zraněného nikdo nenajel nad místem nehody. Může také pomoci se šetrnou manipulací se zraněným za účelem vyproštění ze sněhu a poté se postarat o vybavení lyžaře, které poztrácel (aby např. nedošlo ke kolizi jiných lyžařů s povalující se lyží).

Je-li přítomen vlezlý pomocník „škodič“ (figurant 3), necháme ho střežit prostor nad nehodou, nebo ho pošleme dolů pro pomoc. Stejně voláme telefonem.

Figuranty je potřeba řídit, nenechat jim prostor pro vlastní aktivity.

Poznámky

Přílohy

Žádné přílohy